Mobbing to …

Karolina Sikorska        12 stycznia 2018        Komentarze (0)

Z porannej lektury rozwojowej (czytam codziennie 30 minut literatury rozwojowej 🙂 wyrwał mnie dzwoniący notorycznie telefon. Numer mi nieznany.

Kiedy odebrałam, przedstawiając się, Pan stwierdził, że „Pani to na pewno będzie to wiedziała”. Nie wiedziałam jeszcze co, mam wiedzieć …

Pan: czy mam rację, że mobbing to nękanie i zastraszanie w miejscu pracy?

Ja: Nie. Mobbing to proces o zespole cech, wśród których występuje nękanie, zastraszanie i inne.

Pan: ale trochę mam rację, że to nękanie i zastraszanie w miejscu pracy?

Ja: trochę tak, bo ma to miejsce w miejscu pracy, ale nie jest tylko nękaniem i zastraszaniem.

Pan: a jak pracownik mi mówi, że mam mu pomagać, bo inaczej mnie pobije – to już jest mobbing prawda?

Ja: nie, to na pewno nie jest mobbing!

Pan ze zdziwieniem: a co?

Ja: groźba, naruszenie zasad współżycia społecznego, nie wykonywanie swoich obowiązków.

Pan: acha, to co mam zrobić z takim pracownikiem?

Ja: przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą, a jak nie pomoże to zwolnić.

Pan: acha. Ale jak to jest mobbing to co?

Ja: ale to nie jest mobbing.

Pan: to mogę go ukarać i dać mu żółtą kartkę.

Ja: tak, może go Pan ukarać, choć nie wiem czy żółta kartka coś da.

Pan: acha. to już wiem.

Pach słuchawką …

Nie wiem, kim był mój rozmówca, jak i nie jestem pogotowiem porad prawnych, jednak rozmowa dała mi do myślenia. Zwłaszcza, że wczoraj podczas spotkania z klientami utwierdziłam się w przekonaniu, że nadal brakuje w społeczeństwie wiedzy na temat czym jest mobbing. 

Wczoraj również moi Klienci uznawali za mobbing ewidentne naruszanie dóbr osobistych pracownika i pozbawienie go premii…

Tymczasem mobbing to mobbing! 

Definicję mobbingu i dokładne wyjaśnienie jej podawałam już na blogu tutaj, kiedy rozmawialiśmy o mobbingu w Ministerstwie Transportu.

Mobbingiem nie jest:

  • naruszanie dóbr osobistych pracownika (obrażanie go, pozbawienie premii bezpodstawnie, pomówienie o coś czego nie uczynił, itp.);
  • uzasadniona krytyka wykonywanej pracy wyrażana przez przełożonego – krytyka konstruktywna zawierająca dokładne wyjaśnienie popełnionych błędów. Ponadto uwagi muszą dotyczyć pracy, a nie osoby pracownika tą pracę wykonującego;
  • rozliczanie pracownika z przydzielonych mu do wykonania zadań;
  • niekulturalne wyrażanie opinii przez przełożonego;
  • konflikt w miejscu pracy, gdy jest otwarty i występuje w nich równorzędność podmiotów (nie ma syndromu ofiary);
  • nerwowa atmosfera w miejscu pracy wywołana nasileniem ilości zadań do wykonania.

Często w literaturze pojawiają się wątpliwości, czy konsekwentne i obarczone stresem egzekwowanie realizacji zadań przez pracownika jest naruszeniem prawa przez przełożonego. Tymczasem wg orzecznictwa Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo wykorzystywać wszelkie uprawnienia, które wynikają z jego funkcji menedżerskich czyli delegowania zadań, rozliczania, kontrolowania czy motywowania pracownika o ile działania te nie są sprzeczne z prawem i nie naruszają godności osobistej pracownika. Krytyka stosowana w pracy nie może naruszać godności i dóbr osobistych pracownika. Jak wskazałam powyżej musi odnosić się ona do wykonywanej pracy, a nie cech osobowościowych pracownika.

Uprawnienia przełożonych wynikają bowiem z istoty stosunku pracy, który jest stosunkiem podporządkowania pracownika pracodawcy, a z niego wynika możliwość codziennego konkretyzowania pracownikowi jego obowiązków zawodowych oraz wskazanie czynności takich, które mieszczą się w zakresie uzgodnionego rodzaju pracy. Prawo nadzoru i ocenianie pracy pracownika są częścią uprawnień kierowniczych i służą zapewnieniu prawidłowego procesu pracy.

Może się jednak zdarzyć, że swoje uprawnienia kierownik będzie wykonywał z naruszeniem prawa. Wówczas sytuacja może wyglądać odmiennie i należy sprawdzać, czy mamy już do czynienia z mobbingiem, czy innymi negatywnymi zjawiskami mogącymi wystąpić w miejscu pracy. 

Mobbing jest czymś znacznie bardziej negatywnym i patologicznym niż nieporozumienia, czyjeś urażone ambicje czy stresy związane z codzienną pracą.

Mobbing jest przejawem przemocy, psychicznym znęcaniem się nad pracownikiem, prowadzącym w efekcie do wywołania u pracownika skutków określonych w art. 94§ 2 k.p. 

Czytaj więcej 

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: